skip to Main Content
تهران، صادقیه، ستارخان، قبل از بازار سنتی، ساختمان تجاری اداری دریای نور، پلاک 910، طبقه سوم، واحد 12
طرح بهره برداری از شرکت زیورآلات کهن ایرانیان (سهامی خاص) با نرم افزار کامفار Comfar

طرح بهره برداری از شرکت زیورآلات کهن ایرانیان (سهامی خاص) با نرم افزار کامفار comfar

بخش های مختلف کارخانه

بخش آماده ­سازی

این بخش به کوره ها و دستگاه­های اصلی متنوعی از قبیل کوره­های القایی برای ریخته­گری باز و پیوسته، ساخت لوله یا تیوب، نورد، ساخت گوی و کوره­های آنیل مجهز شده است که از برندهای معروف ایتالیایی تامین شده است، به­هر حال، قابل پیش­بینی است که تولید محصولات متفاوتی از قبیل  مفتول، تیوب یا لوله، گوی و تسمه در این بخش امکان­پذیر است. لذا، مواد اولیه، شمش­های طلا می­باشند که ذوب و سپس با بار آلیاژ شده و خروجی، محصولات میانی هستند که در سایر بخش­ها برای تولید زنجیر و النگو استفاده خواهند شد.

واحد پالایش طلا

مصنوعات طلای دست دوم در این بخش می­توانند بر پایه تیزاب سلطانی، پالایش شوند. به هر حال، ظرفیت این واحد از پنچ تا پنجاه کیلوگرم در 8 ساعت متغیر است. امکان تبدیل طلای دست دوم به عنوان مواد اولیه به پودر طلا با خلوص بالای 9/999-5/999 از 1000 میسر است. پس از مرحله خشک کردن، پودر طلا ذوب و سپس به گرانول تبدیل شده و به تبع آن آماده برای قرارگیری در قالب­های گرافیتی برای تولید شمش طلا در کوره مخصوص تحت شرایط کنترل شده، خواهند بود.

بخش بافت و سنگ گذاری زنجیرها

مفتول به عنوان محصول میانی که در مرحله آماده­سازی تولید شده­اند، در این بخش، بافته می­شوند. به هر حال، امکان تولید انواع زیادی از زنجیرها از قبیل بیزمارک، کارتیه و زنجیرهای توپی و غیره توسط دستگاه­های اتوماتیک میسر می­باشد. سپس زنجیرهای تولیدی توسط دستگاه تراش الماس، تراشکاری می­شوند. علاوه بر آن، برای جواهرات، سنگ­ها توسط دستگاه­های پیشرفته و منحصر به فرد بر روی زنجیرها قرار داده می­شود.

بخش ریخته­گری

در این بخش، دستگاه ریخته­گری تحت خلاء برای تولید قطعات متنوعی با یا بدون سنگ موجود است. مومهای شاخه شده جهت گچ­گیری برای ساخت قالب دائمی به به این قسمت انتقال می یابد. متعاقباً قطعات ریخته­گری شده به پولیش و تمیزکاری پس از چنین فرایندهایی نیاز دارند. تمامی دستگاه­های مربوطه در این بخش موجود است.

بخش تولید شمش

ذوب و انجماد گرانول­ها به طور اتوماتیک توسط کوره مخصوصی صورت می­پذیرد. بنابراین، امکان تبدیل گرانوله­ها به عنوان مواد اولیه که از بخش پالایش بدست آمده­اند به شمش طلا 100 و 1000 گرمی میسر می­باشد.

بخش تولید النگو

تسمه به عنوان محصول میانی در دو مرحله اصلی می­تواند به النگو تبدیل شود. مرحله اول به آماده­سازی تسمه و مرحله دوم به تراش اشکال مطلوب بر روی النگو با استفاده از دستگاه­های CNC مرتبط می­باشد.

بخش پوشش و آبکاری

امکان پوشش مصنوعات طلا در این بخش فراهم است. بویژه، مصنوعات طلا سفید و قرمز که تحت شرایط پایش یافته، می­توانند آبکاری شوند.

بخش تولید آب دیونیزه

آب دیونیزه برای افزایش شفافیت پوشش می­تواند راه حل خوبی باشد. به­هر حال، دستگاه برای تولید آب دیونیزه تهیه گردید. امکان تولید 4000-3000 لیتر آب دیونیزه  از آب معمولی در  8 ساعت میسر بوده و می­تواند در بخش آبکاری مورد استفاده قرار بگیرد.

آزمایشگاه

یکی از مهمترین بخش­ها برای کنترل کیفیت محصولات در حین/پس از فرایند تولید، آزمایشگاه می­باشد. عیار مواد اولیه و محصولات نهایی با استفاده از روش کوپلاسیون امکان­پذیر است. بنابراین، آزمایشگاه به کوره اکسایشی و خنثی­ساز بخارات و اسیدهای مرغوب مجهز گردید.

طراحی

در این بخش طراحان، طراحی های خلاقانه خود را در فضای نرم افزارهای تخصصی متناسب با تقاضای بازار های مختلف انجام داده و توسط پرینت سه بعدی، تبدیل به مدل رزینی نموده سپس برای قالب گیری به بخش ریخته گری انتقال می یابد. (امکان خریداری طرح و قالب میسر است)

بخش موم زنی

در این قسمت از دستگاه پیشرفته تزریق موم به داخل قالب استفاده شده و مومهای رزینی تولید شده در داخل محدوده سیلندر گچ گیری شاخه بندی می شود.

 

معرفی طرح

بررسی های انجام شده در بخش مطالعات بازار طلا نشان می دهد که ایران یکی از 10 قطب مصرف کننده طلاست. در حدود  36 هزار میلیارد تومان دارایی کشور در قالب طلا و جواهر در خانواده ها ایرانی حبس شده است. سالیانه 300 تن طلا توسط خانواده های ایرانی ذخیره می شود. این در حالی است که سهم ایران از گردش مالی بیش از 1000 میلیارد دلاری طلا در جهان در حد صفر می باشد. لذا نیاز می باشد تا در طرح های تولید طلا در کشور سرمایه گذاری مناسبی انجام گیرد. شرکت های تولیدی که بتوانند طلای 24 عیار استاندارد را برای صنعت طلاسازی کشور فراهم نمایند بسیار محدود می باشند.

از جمله این شرکت ها شرکت زیورآلات کهن ایرانیان می باشد که باوجود بازار مناسبی که در کشور وجود دارد، به جهت مسائل و مشکلات مالی هنوز به بهره برداری کامل نرسیده است. باوجودیکه خطوط تولید این کارخانه بصورت کامل نصب شده و کلیه ماشین آلات و تجهیزات آن از تکنولوژی روز دنیا بهره می برند و آماده بهره برداری می باشد مشکلات مالی و اداری سبب شده است که مدیران شرکت نتوانند به حد مطلوبی از این کارخانه بهره برداری نمایند و نیاز صنعت طلا و جواهر سازی کشور را تأمین نمایند.

لذا شرکت توسعه فرایند تدبیر اسپادانا در نظر دارد با خرید سهام شرکت زیورآلات کهن ایرانیان (سهامی خاص) و تزریق سرمایه در گردش به مجموعه و با استفاده از بازاریابی مناسب در صنعت طلاوجواهر سازی، این مجموعه را به بهره برداری کامل برساند. شرکت اسپادانا برنامه ریزی نموده است تا در ابتدا با تأمین مالی جهت خرید 70 درصد از سهام این شرکت اقدام نماید و پس از خرید سهام، ترکیب سهامداری کهن قبل و بعد از انتقال سهام به فرمت زیر خواهد شد.

ارزش روز سهام شرکت توسط کارشناسان رسمی برآورد شده است و رقم برآوردی ملاک پرداخت ارزش سهام توسط شرکت اسپادانا به سهامداران قبلی خواهد بود. پس از آن شرکت اسپادانا با تأمین سرمایه در گردش مورد نیاز طرح در نظر دارد تا از تجهیزات و دستگاه های نصب شده در حد معقول بهره برداری نماید.

هدف از اجرای طرح

از جمله اهداف شرکت توسعه فرایند تدبیر اسپادانا کمک به راه اندازی مجموعه کهن و ارتقاء صنعت طلاسازی در سطح داخلی و بین المللی می باشد که متأسفانه به رغم دارای بودن کلیه ماشین آلات و تجهیزات و همچنین اخذ کلیه مجوزهای لازم، به جهت مسائل مالی نتوانسته است به بهره برداری برسد. با راه اندازی مجموعه سطح مناسبی از اشتغالزایی بصورت مستقیم و غیر مستقیم ایجاد می گردد. همچنین توان بالای مجموعه فعلی نیاز به سرمایه گذاری برای راه اندازی و بهره برداری دارد و با تأمین مالی مناسب این طرح می توان سهم مناسبی از تولید مواد اولیه مصرفی بخش های مختلف طلاسازی در کشور را فراهم نمود. همچنین گام موثری در تولید طلای خالص و استاندارد 24 عیار برداشت و حجم صادرات این محصول به کشورهای همسایه را به حد قابل توجهی بهبود و ارتقاء بخشید.

صنعت طلا و جواهر جز بهترین صنایعی است که به راحتی زیرساخت آن آماده می شود. زمانی ایتالیا در صنعت طلا در دنیا حرف اول را می زد، اما امروز ترکیه با سرمایه گذاری که بر روی این صنعت انجام داده، به رقیب سرسختی برای صنعت طلا و جواهر ایتالیا تبدیل شده و ممکن است به زودی جایگاه ایتالیا را در این صنعت قبضه کند.  در حال حاضر حجم صادرات صنعت طلا صفر است؛ طلای وارداتی به این دلیل ارزان تر از تولید داخل است که دولت آنها از صادرات شان حمایت می کند و در نتیجه تولید آنها نسبت به تولید ما برتری دارد، اما کیفیت تولیدشان مثل طلای ایرانی نیست.

صنعت طلا یکی از پرسودترین صنایع در جهان شناخته می‌شود که از مزیت‌های نسبی آن می‌توان به وجود ضایعات، نداشتن آلایندگی، اشتغالزایی در محیط کوچک و سرمایه اندک برای تولید اشاره کرد. کشورهایی همچون هند، ترکیه، ایتالیا و عربستان از جمله کشورهای تولیدکنندگان طلای جهان هستند و در مقابل هند، ترکیه، کشورهای حوزه خلیج فارس و ایران نیز جزو ده کشور پرمصرف طلا در جهان قرار دارند که اگر نگویم اول تا پنجم ولی می­توان برآورد کرد ایران ششمین کشور پرمصرف طلا در دنیاست و می‌توان با نگاهی گذرا به آمارها و گردش مالی تجارت جهانی طلا و جواهرات متوجه شد ایران تنها کشور بزرگ مصرف‌کننده است که در سالهای اخیر نتوانسته است جایگاهی در بین بزرگان تولیدکننده طلا و جواهرات داشته باشد.

ایران با وجود دارا بودن قدمتی چند هزار ساله در تولید طلا و وجود ظرفیت های رقابتی مناسب برای رشد صنعت طلا و جواهرات، متاسفانه با وجود گردش مالی بیش از یک هزار میلیارد دلاری تجارت جهانی طلا کمتر از یک درصد از تولید طلای جهان را در اختیار دارد و سهم صادراتی آن نیز یک صدم درصد و شاید بتوان گفت در حد صفر است و با وجود قرار گرفتن در رده ششمین مصرف‌کننده طلا و جواهر در دنیا ، از این تجارت پر سود سهمی ندارد یا خیلی ناچیز است.

محصولات تولیدی

محصولات تولیدی پیش بینی شده برای طرح شامل موارد زیر می باشد که البته طبق برنامه ریزی های صورت گرفته در سال های آتی می توان تنوع محصولات تولیدی را افزایش داد.

– شمش  از 1 تا 1000 گرم با عیارهای 995 و 999.9

-پلاک های تزئینی از 1 تا 1000 گرم با عیارهای 995 و 999.9

– سیم و مفتول طلا جهت کارخانجات تولید زنجیر

– تسمه جهت کارخانجات تولید طلا

– ورق جهت کارخانجات تولید طلا

صنعت طلا و جواهر در ایران

کشف فلز قیمتی وگران بهای طلا در کشور ما دارای قدمتی چندین هزار ساله است و از دیرباز چه از منظر حکومت ها و چه از منظر مردم عادی یک کالای باارزش محسوب شده و نقش پررنگی در تبادلات و فعالیت های اقتصادی داشته است. طلا در زمان هایی که هنوز پول رایج در کشور وجود نداشت به عنوان پول میان مردم رد و بدل می شد و همواره علاوه بر نقش تزئینی، جنبه سرمایه ­گذاری در کشور هم داشته ­است. بیشتر مردمان از فقیر گرفته تا غنی و متناسب با شرایط مالی و اقتصادی خود طلا و جواهر را هم به صورت زینتی و هم به لحاظ اندوخته تهیه می­کرده ­اند و هر زمان که نیاز بوده ­است طلا یا جواهر ذخیره یا پس­ انداز شده خود را تبدیل به پول نقد می ­کردند.

این نگرش اگرچه در سال­ های اخیر به دلایل مختلف از جمله شرایط رکوردی بازار، افت قیمت سهام در بازارهای مالی و ثبات نسبی و غیرقابل پیش­ بینی تغییرات متعدد دلار و تغییر نگاه فرهنگی مردم به خصوص نسل جوان در خرید و ذخیره طلا به عنوان یک پس ­انداز مطمئن کمی کم رنگ شده­ است اما همچنان وجود دارد و هنوز بسیاری از مردم از ” طلا و جواهر” به عنوان گزینه مطمئن سرمایه گذاری یاد می ­کنند و اولویت نخست آنها در پس انداز مازاد درآمد یا مصرف شان خرید طلا ( سکه ) و جواهرات است بطوریکه پس از خرید و در مواقع نیاز ضمن حفظ ارزش اولیه آن، اگر احتیاج باشد در سریعترین زمان ممکن آن را نقد می ­کنند و در غیر این صورت به عنوان پس­انداز همچنان حفظ خواهند کرد.

در ایران خانواده­ ها معمولا به روش ­های خاص و متناسب با وضعیت مالی ، شغلی و خانوادگی و محل سکونت برای روز مبادا پس ­انداز می ­کنند که خرید طلا و جواهر یکی از ارایج ترین و مطمئن ترین این روش هاست و ریشه‌ای تاریخی دارد و ایرانیان همواره به داشتن طلا بسیار علاقه‌مند بوده ­اند اگرچه در سال‌های اخیر این جریان پس‌اندازی مردم در حوزه طلا، به دلیل شفاف نبودن وضع اقتصادی کشور و رکود حاکم بر سایر بازارهای سرمایه‌گذاری باعث افزایش ذخیره طلا نزد خانواده ­ها شده ­است.

بانک مرکزی تاکنون گزارش دقیق و رسمی درباره میزان ذخیره طلا در بانک مرکزی و یا در دست مردم ارائه نکرده است اما به اعتقاد کارشناسان و براساس میزان عرضه و تقاضا سکه می ­توان تخمین زد میزان طلای ذخیره شده در خانوارهای ایرانی از میزان ذخایر بانک مرکزی هم بیشتر است و برآورد می ­شود حدود 300 تن طلا در خانه ­ها انباشت شده­ است و درباره اینکه این میزان طلا در خانواده ­ها یا حبس طلا در پستو چه تاثیری بر اقتصاد خانواده ­ها و یا تولید ناخالص داخلی دارد مورد مناقشه کارشناسان و اقتصاددانان است. برخی انباشت طلا در خانوارها را در اقتصاد کشور بی­ تاثیر می ­دانند و برخی هم معتقدند اگر عرضه و تقاضای طلا در یک چرخه سالم تداوم داشته باشد به رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال کمک زیادی خواهدکرد. با فرض اینکه 300 تن طلا در پستوها انباشت شده باشد به قیمت روز ( قیمت هر گرم طلای 18 عیار در بازار حدود 122 هزار تومان) رقمی در حدود 36 هزار میلیارد تومان می شود که بطور حتم گردش مالی زیادی است و در صورت آزاد شدن حتی بخشی از این ثروت و دارایی، تاثیر قابل ملاحظه ای بر اقتصاد خانواده ­ها و کشور خواهد گذاشت.به همین منظور مدیریت پژوهش خبری معاونت سیاسی با توجه به تداوم شعار سال مبنی بر «اقتصاد مقاومتی – تولید و اشتغال» بیست و یکمین نشست خود در پنجم شهریور 1396 را به موضوع مشکلات صنعت طلا و جواهر در کشور، اختصاص داده است. این جلسه با حضور محمد کشتی آرا رئیس اتحادیه طلا و جواهر، برگزار شد.

اهمیت ذخیره طلا در اقتصاد کشور

در ادبیات اقتصادی مرسوم دنیا از “ذخیره طلا” در بانک ­های مرکزی به­ عنوان پشتوانه اصلی پول ملی هرکشور یاد می ­شود و بین ذخیره یا انباشت طلا و حفظ قدرت پول ملی کشورها، رابطه مستقیم وجود دارد. دولت­ ها همواره کوشیده­ اند با حفظ ذخیره طلا شرایط پولی و مالی کشور خود را در برابر بحران ­های احتمالی مانند کاهش ارزش پول ملی حفظ کنند. مسئله ذخیره طلا در بانک ­های مرکزی معمولا از سیاست­ های راهبردی بوده و ایجاب می­ کند که بانک مرکزی به ­عنوان متولی اصلی خرید و فروش و ذخیره طلا در اعلام میزان ذخایر رسمی و حجم آن به منظور جلوگیری از سوءاستفاده ­های احتمالی جوانب احتیاط را رعایت کنند.

بانک مرکزی ایران تاکنون آماری رسمی از میزان ذخیره طلای خود فرضاً از سال 1357 به بعد و یا چه میزان سکه­ ای عرضه کرده منتشر نکرده است، اگرچه اواخر دولت دهم رئیس کل بانک مرکزی وقت میزان ذخیره طلا را 500 تن اعلام کرد اما با شروع به کار دولت یازدهم در همان ابتدا این رقم از سوی مقامات بانک مرکزی 95 تن اعلام شد به همین دلیل هم نمی­ توان آمار دقیقی ارائه کرد. البته اعداد و ارقام میزان ذخایر طلا در بانک مرکزی به عنوان یک مسئله محرمانه کشور است و طبیعی هم است که بانک مرکزی اعلام نمی ­کند و کما اینکه هیچ کشوری هم در دنیا اعلام نمی ­کند.

میزان ذخیره طلا در خانوارهای ایرانی

از میزان ذخیره طلاهایی که در خانوارهای ایرانی وجود دارد برآورد دقیقی در دست نیست اما از آمارهایی که به صورت سالانه بانک مرکزی در قالب عرضه سکه در سال ­های مختلف به مردم واگذار کرده و اینکه قسمتی از این سکه­ ها در خانواده ­ها پس­ انداز و بخشی هم به بازار برگشت داده شده، می­ توان تخمین زد حدود 300 تن طلا نزد خانوارها باشد و سالانه هم به طور متوسط در حدود 80 تا 100 تن مصرف طلا در کشور هست که این میزان مصرف، مصرفی هست است که از طریق تولید و ورود به کشور به مصرف می­ رسد. 80 درصد از طلای مصرفی مجددا به چرخه تولید باز می­گردد یعنی ذوب می ­شود و مجدداً به مصنوعات تبدیل می ­شود.

البته این میزان طلای انباشته شده ( حدود 300 تن ) منهای طلایی است که خانم ها استفاده می­ کنند و شامل طلاهایی (شامل سکه، طلاهای غیرقابل استفاده ، قدیمی و جواهرات قدیمی و ارثیه فامیلی ) است که به صورت انباشت به عنوان پس انداز یا سرمایه روز مبادا در خانواده ­ها نگهداری می ­شود و مقداری هم جواهرات قدیمی و زیورآلات است که اکثراً از نظر طلا و عیار آن بسیار پایین هستند اما ارزش معنوی و تاریخی دارند.

فرهنگ پس انداز طلا در خانوارهای ایرانی

اندوخته کردن طلادر میان بانوان ایرانی یک قدمت طولانی دارد. طلا برای هر زنی از دوران­ های قدیم به عناوین مختلف مانند مهریه، حلقه‌های ازدواج و هدایا در مناسبت ­های مختلف ملی و مذهبی مطرح بوده­ است. از قدیم این‌گونه در اذهان جا افتاده که طلا و سکه‌های مهریه، سرمایه زن است و آینده او را تامین خواهدکرد به همین دلیل زنان بیشتر تمایل دارند طلا خریداری و نگه داری کنند.

براساس یک سنت قدیمی و قانون نانوشته بانوان کمتر تمایل به نگهداری پول‌های‌شان در بانک دارند و معتقدند اگر طلا بخرند در آینده سود بیشتری خواهندکرد و سرمایه بهتری در اختیار خواهند داشت زیرا پول در درازمدت ارزش خود را از دست می‌دهد اما طلا ذاتا یک فلز گرانبهاست و با وجود قدیمی شدن باز ارزش خود را اگرچه نه بصورت کامل اما همچنان بارزش است. زنان با خرید طلا احساس امنیت بیشتر می‌کنند، به‌خصوص زنان خانه‌دار که از حقوق بازنشستگی برخوردار نیستند و ذخیره طلا را یک روش مطمئن برای مواجهه با بحران‌های احتمالی و سرمایه زندگی خود و خانواده می­ دانند و خانواده ­های ایرانی همچنان داشتن طلا را به دلایل متعدد، پشتوانه محکم اقتصادی می دانند.

میزان تولید شمش طلا در ایران

میزان تولید شمش طلا در داخل کشور متغیر است حدود 6 معدن فعال در کشور وجود دارد که سالانه بین یک تا 4 تن شمش طلا تولید می ­کنند. شرکت های خصوصی هم که شمش طلا تولید می کنند در کشور نمی توانند شمش تولیدی خود را بفروشند چون باید 9 درصد از خریدار مالیات دریافت کنند و چون کسی هم حاضر نمی شود آنرا بپردازد طلای تولیدی روی دست تولید کننده مانده است برای همین مسئله مجبور شدند در چند ماه گذشته که قانون ورود و خروج شمش طلا را اصلاح کنند و با اصلاح این قانون شرکت های داخلی می توانند ضمن صادرات ، شمش خود را نیز در بورس کالای ایران بفروشند.

صنعت طلای ایران،صادر کننده تکنولوژی

تکنولوژی ایران در طلا به روز است و صادرکننده تکنولوژی به کشورهای حوزه خلیج فارس، ترکیه و ایتالیا هستیم و از نظر دانش فنی روز و دستگاه ها و ماشین آلات ایران حرف برای گفتن دارد و نزدیک به 200 تا 250 هزار نفر در این حوزه اشتغال دارند. و هر کسی می­ تواند به این صنعت ورود کند و هیچ محدودیتی وجود ندارد و بسته نیست. صنعت طلای ایران از پشتوانه علمی برخوردار است و دانشگاه علمی کاربردی طلا سالی 600 دانشجو جذب می کند و ضمئن تاسیس رشته زمین شناسی، کلاس های آموزش طراحی، گوهرشناسی و کارهای تحقیقاتی خوبی انجام می ­شود و در مقطع دیپلم هم با تاسیس هنرستان طلا به هنرجویان دیپلم طلا و جواهر ارائه می گردد.

تغییر نگرش فرهنگی عاملی در رکود صنعت طلا و جواهر

در سال های اخیر به دلیل تغییر نگرش فرهنگی و اجتماعی به خصوص بانوان، استفاده از طلا و زیور آلات به شدت کاهش پیدا کرده ­است. از نظر فرهنگی نسل جدید خیلی اعتقادی به طلا به عنوان پشتوانه یک خانم ندارد. در قدیم بانوان هیچ چیز به جز طلا برایش سرمایه نبود و فکر اینکه یک روزی در صورت نیاز می تواند روی طلایی که دارد حساب کند به همین دلیل هر خانمی هر مقدار بستگی به وضعیت و شرایط خانواده ­ها ، پس­ انداز یا اندوخته ­ای داشت تبدیل به طلا و نگهداری می ­کرد و هنوز دو نسل قبل از نسل امروز این فرهنگ را حفظ کرده­ است. اما نسل جدید رویکردش تغییر کرده و علت آن این است که وابستگی بانوان به مردان به واسطه داشتن تحصیلات و اشتغال خود را از نظر اقتصادی مستقل از مردان می دانند و همین موضوع عاملی شده که بانوان کمتر به فکر خرید طلا باشند و این تفکر فرهنگی که در قدیم وجود داشت الان کمرنگ تر شده در نتیجه استفاده از طلا در خانم ­ها و دختران جوان کاهش پیدا کرده و در عوض استفاده از بدلیجات و نقره به سبب قیمت کمتر رواج پیدا کرده است. همچنین اگر در سالهای گذشته یک خانم داشتن طلا و جواهرات را از جنبه اجتماعی برتر می دانست امروزه دیگر اینگونه نیست و چیزهای دیگری مانند داشتن کیف و کفش مارک، استفاده از خودرو و یا وسایل ارتباطی و لوازم معمول و مرسوم را نشانه برتری می داند.

خلاصه اینکه اگر خانواده ­ها قبلا داشتن طلا و جواهرات زیاد را یک نوع تشخص اجتماعی و فامیلی می ­دانستند امروزه به واسطه حضور بیشتر بانوان در اجتماع و تصدی مشاغل مختلف، کسب تحصیلات، استقلال مالی و شغلی و یا مصرف کالاهایی با مارک مشخص را بیشتر می ­پسندند و آن را نوعی وجه تمایز اجتماعی برای خود می­دانند تا خرید و استفاده از طلا و جواهرات را که همین تغییر نگرش فرهنگی و اجتماعی عاملی شده برای کاعش تقاضا و رکود در صنعت طلا و جواهر.

جمع بندی و نتیجه گیری

کشور ما جزو ده کشور پرمصرف طلا است اما متاسفانه توجهی به اصلاح قانون نمی شود و تعرفه ها و مقررات سختی برای ورود طلا وجود دارد که نتیجه آن افزایش قاچاق شده است. اگر اصلاح قوانین و تعرفه ها صورت گیرد طبیعتاً هزینه قاچاق افزایش خواهد یافت و دیگر قاچاقی صورت نخواهد گرفت.

نبود قوانین مشخص زمینه را برای قاچاق طلا به کشور فراهم کرده است. این وضعیت سبب شده تا صنعت طلا و جواهر کشور فقط اسمی از آن باقی بماند و کشورهای همجوار از خلاء های قانونی کشور ما استفاده کنند که به عنوان نمونه ترکیه که در 30 و 40 سال گذشته جزو کشورهای واردکننده طلا از ایران بود به عنوان دومین صادرکننده طلا و جواهر در دنیا شناخته می شود در نتیجه اصلاح قوانین و تعرفه­ ها، باعث خواهد شد که قاچاق از بین برود.

در دومین مرحله برای کمک به رونق صنعت طلا و جواهر می بایست قوانین گمرگی مورد بازنگری قرار گیرد. هم اکنون واردات مصنوعات طلا ممنوع اما واردات شمش آن با تعرفه صفر درصد آزاد است . اما قانون ارزش افزوده بالا جایگزین تعرفه صفر درصد شده است که مقرون بصرفه نخواهد بود و مجددا منجر به قاچاق می­ شود.

بیشترین کار و فروش در صنف طلا، در حال حاضر منوط شده است به، فروش اجباری. منظور زوج های جوانی است که به دلایل فرهنگی، تاریخی و سنت های ازدواج مجبورند طلا خرید کنند و به ندرت پیش می­ آید خانمی یک قطعه طلا و یا جواهر برای خودش بخرد چون این قدر هزینه های دیگر زندگی بالاست که خرید طلا و جواهر جزو اولویت او قرار نمی­گیرد. در ازدواج تمام هزینه ­ها از بین خواهد رفت اما تنها هزینه ای که می ماند هزینه خرید طلا و جواهر است اما در همین مورد زوج­ ها مشکل دارند چون از بقیه هزینه ها گرانتر است لذا اگر کمک شود و تسهیلاتی در نظر گرفته شود که قیمت تمام شده کاهش پیدا کند قطعا در ازدواج جوانان تسهیل و تسریع خواهد شد.

موضوع مهم دیگر اینکه گفته می شود اگر طلا در خانواده ها باشد سرمایه اقتصادی کشور حبس می شود موضوع درستی نیست به دلیل اینکه طلا ذاتا کالای باارزش است و هیچ وقت از بین نخواهد رفت و مانند سایر اشیاء تزئینی که از بین خواهند رفت نیست و طلا می تواند در خانواده ها به عنوان سرمایه کشور حفظ شود. همانطور ذخیره طلا در بانک مرکزی به عنوان پشتوانه سرمایه کشور لازم است و هیچگاه این نگاه را نداریم که سرمایه کشور حبس شده است پس هر خانواده هم باید مقداری طلا داشته باشد و لذا لازم است .

اطلاعات مالی طرح

نتایج مالی طرح از دیدگاه کل سرمایه گذاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top