skip to Main Content
تهران، صادقیه، ستارخان، قبل از بازار سنتی، ساختمان تجاری اداری دریای نور، پلاک 910، طبقه سوم، واحد 12
طرح توجیهی تولید کاتالیست واحد FCC پالایشگاه

طرح توجیهی تولید کاتالیست واحد FCC پالایشگاه

گزارش توجیهی تولید کاتالیست واحد FCC پالایشگاه

شرکت بامداد قرن دانش بعنوان مشاور عضو کانون مشاوران اعتباری و سرمایه گذاری بانکی، گزارش توجیهی تولید کاتالیست واحد FCC پالایشگاه را تهیه نمود. این گزارش توجیهی برای اجرا در منطقه آزاد اروند برنامه ریزی شده است.

 کاتالیست واحد FCC

محصول تولیدی طرح کاتالیست واحد کراکینگ کاتالیستی بستر سیال FCC Fluid Catalytic Cracking می باشد. کاتالیست FCC به شکل پودر سفید رنگ است و دارای زمان ماندگاری حدود 8 سال می باشد. کراکینگ کاتالیزوری سیال بستر یکی از مهمترین واحدها و فرآیندهای تبدیل کاتالیستی در جهان محسوب می‌شود. مواد سنگین و کم ارزش نفتی را به مواد سبکتر و با ارزش تر  به طور عمده بنزین اکتان بالا تبدیل می‌کند. همچنین الفین  (C5 = and C4 =) و LPG  تولید می­کند.  امروزه به دلیل افزایش مصرف سوخت در جهان و نیاز به تبدیل مواد سنگین به مواد سوختی سبک نیاز به این فرآیند بیش از پیش احساس می‌شود.

براساس تقسیم بندی انجام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت کد ISIC محصول طرح مطابق جدول زیر می باشد:

معرفی کد ISIC محصول

شرح نام لاتین کد ISIC واحد سنجش
کاتالیست شکست کاتالیستی بستر سیال (FCC) Fluid catalytic cracking 2429512757 تن

مزایای کاتالیست بستر سیال

از میان سه نوع واحد شکست کاتالیستی (بستر ثابت، بستر متحرک، بسترسیال) تکنولوژی‌های مبتنی بر بستر سیال از لحاظ عملیاتی پیچیده تر و از مزایای ویژه نسبت به روشهای بستر ثابت و بستر متحرک برخوردار است. از مزایای روش بستر سیال نسبت به روش بستر ثابت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

فعالیت یکنواخت کاتالیست‌ها و مداوم بودن عملیات احیاء

تولید گرمای لازم برای واکنش هیدروکراکینگ بوسیله­ی احتراق کک در قسمت محفظه احیاء

تجهیزات سیالات ساده با تعداد کمی از اجزای متحرک و کنترل مداوم جریان کاتالیست

از زمان تاسیس اولین واحد تجاریFCC این تکنولوژی به عنوان رایج‌ترین تکنولوژی جهت شکست مولکولهای سنگین نفتی و تولید محصولات با ارزش در پالایشگاه‌های دنیا به طور گسترده مورد استفاده قرار دارد.

در این فرآیند برشهای سنگین در مجاورت کاتالیست به محصولات سبک وکک تبدیل می‌شودکه کک موجود بر سطح کاتالیست رسوب کرده و در قسمت احیا سوزانده می‌شودو بخشی از انرژی مورد نیاز فرآیند را تامین می‌کند. در فرآیند FCC علاوه بربنزین محصولات دیگری نظیر گازهای سبک متان و اتان و همچنین ترکیباتی به سنگینی ماده اولیه پدید می‌آید که میزان تولید هر یک از این محصولات تا حدی بستگی به شرایط عملیاتی دارد (خصوصا درصد تبدیل خوراک) اگر این واحد در درصدهای تبدیل کم کار کند محصولات اصلی آن سوخت دیزل، در درصدهای تبدیل متوسط محصول اصلی آن بنزین و در درصدهای تبدیل بالا محصول اصلی آن گازهای الفینی سبک خواهد بود.

جزییات طرح توجیهی تولید کاتالیست

طرح شامل احداث کارخانه تولید کاتالیست برای واحد کراکینگ کاتالیزوری بستر سیال Fluid Catalytic Cracking FCC در پالایشگاه های نفت خام می باشد. باتوجه به اهمیت استفاده بهینه از منابع هیدروکربنی در بحث انرژی و نقش آن در توسعه صنعتی و اقتصادی کشورها، استفاده هرچه بیشتر از ته مانده های سنگین در پالایشگاه ها نفت و تولید محصولات سبک با ارزش افزوده مورد توجه روز افزون قرار دارد. در این میان فرایند شکست کاتالیستی بستر سیال (FCC) جهت شکست مولکولهای سنگین و تولید محصولات با ارزش بعنوان روشی مطمئن با ویژگی های خاص از جایگاه مهم برخوردار است. این طرح قرار است در قطعه زمینی به متراژ 50،000 مترمربع در شهرک صنعتی آبادان منطقه آزاد اروند احداث و بهره برداری شود. این طرح توسط شرکتی اجرا می گردد که سهامداران آن سوابق تجربی مناسب در زمینه تجارت انواع کاتالیست به کشور را دارا می باشند.

تأمین کننده لایسنس تولید کاتالیست

کل خط تولید پیش بینی شده برای این طرح به همراه دانش فنی تولید محصول از شرکت چینی Rezel Catalyst Company خریداری خواهد شد. این شرکت از سابقه بسیار درخشانی در دنیای کاتالیست برخوردار می باشد. در تأمین بخشی از مواد اولیه اساسی طرح نیز که امکان تأمین از داخل کشور وجود ندارد، از تولیدات این شرکت معتبر استفاده خواهد شد.

در طی سالهای گذشته بخش عمده ای از کاتالیست مصرفی پالایشگاه های داخلی کشور از همین شرکت Rezel Catalyst تأمین می شده است. پالایشگاه های داخلی با ساختار فنی مهندسی این کاتالیست ها کاملا هماهنگ می باشند.

ظرفیت طرح توجیهی تولید کاتالیست

ظرفیت تولید در طرح توجیهی تولید کاتالیست در حداکثر توان تولید سالیانه 20،000 تن پیش بینی شده است. بخشی از آن مصرف داخلی و الباقی به کشور های همسایه صادر خواهد شد. در سال های اولیه میزان تولید کمتر از ظرفیت اسمی می باشد و هدف صرفا تأمین پالایشگاه های آبادان و اراک می باشد. اما در سال های آتی ظرفیت تولید واقعی کم کم به حداکثر ظرفیت کارخانه نزدیک خواهد شد.

هزینه های ثابت سرمایه گذاری CAPEX

برآوردهای انجام شده نشان می دهد که کل هزینه های ثابت سرمایه گذاری طرح تولید کاتالیست در حدود 10 میلیون یورو می باشد. اجرای این طرح بصورت قرارداد EPC و توسط شرکت Rezel انجام می شود. کل خدمات طراحی و مهندسی شامل طراحی مفهومی، طراحی پایه و طراحی تفصیلی توسط این شرکت خواهد بود. کارخانه پس از ساخت، توسط این شرکت راه اندازی Commissioning نیز خواهد شد. و درواقع پروژه بصورت Turn Key می باشد.

هزینه های تولید طرح کاتالیست OPEX

هزینه های تولید در طرح توجیهی تولید کاتالیست برآورد گردید. کل هزینه های تولید سالیانه در حدود 40 میلیون یورو می باشد. حدود 98 درصد از هزینه ها مربوط به مواد اولیه است. مواد اولیه مصرفی حدودا 1900 یورو به ازاء هر تن می باشد.

مواد اولیه تولید کاتالیست

كليه مواد اوليه به غيراز زئوليت در داخل ايران توليد يا خريداري مي گردد. خاک رس ( کائولن یا خاک چینی) و بوهمایت و شمش آلومینیوم از شرکتهای داخلی تامین می شود. به عنوان مثال بوهمایت می تواند از یک شرکت معتبر در تبریز به نام مركز تحقيقات كاربرد مواد معدني غرب كشور و یا آلومینیوم از شرکت آلومینیوم اراک خریداری شود. فقط زئولیت از شرکت  Rezel با قیمت تمام شده توليد خریداری خواهد شد .  حاملین انرژی از قبیل گاز طبیعی ، آب و برق هم از منابع موجود در محل تاسیس کارخانه تامین می گردد .

جدول زیر میزان، نوع و شرایط حمل کلیه مواد اولیه را که جهت ظرفیت تولید كل (فول ظرفیت) مورد نیاز است نشان می دهد .

Item Name Annual Consumption/MT Source Packaging Transportation Note
1 Zeolites 7,000 ReZel Catalysts Bag Land/Sea Solid
2 Aluminum Ingot 1,000 Iran Pallet Land Solid
3 Kaolin 6,000 Iran Bag Land Solid
4 Pseudoboehmite

Al2O3•H2O

8,000 Iran Bag Land Solid
5 Hydrochloric Acid

HCL

20 Iran Barrel Land

Liquid

برنامه فروش Revenue

درآمد پیش بینی شده برای طرح که حاصل فروش کاتالیست می باشد سالیانه حدود 50 میلیون یورو برآورد گردیده است. نرخ فروش کاتالیست در حدود 2500 یورو به ازاء هر تن می باشد. حاشیه سود بسیار مناسبی برای این طرح وجود دارد.

شاخص های مالی طرح

اگر شرکتی بتواند دانش فنی طرح توجیهی تولید کاتالیست را خریداری نماید بازدهی بسیار مناسبی برای این سرمایه گذاری وجود دارد. قیمت فروش کاتالیست در برابر قیمت تمام شده آن بسیار جذاب است. طرح دوره بازگشت سرمایه گذاری مناسبی دارد. در کمترین زمان بازگشت اصل و سود سرمایه گذاری اتفاق می افتد.

تأمین لایسنس و دانش فنی تولید کاتالیست

بمنظور تأمین لایسنس و دانش فنی طرح توجیهی تولید کاتالیست، با شرکت بامداد قرن دانش تماس بگیرید. ارتباط بسیار مناسبی بین شرکت ما و شرکت های تأمین کننده لایسنس و دانش فنی وجود دارد. شرکت های متقاضی می توانند در قالب قرارداد EPC کلیه خدمات طراحی و مهندسی و تأمین ماشین آلات و تجهیزات و ساخت را از این شرکت دریافت نمایند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top