skip to Main Content
تهران، صادقیه، ستارخان، قبل از بازار سنتی، ساختمان تجاری اداری دریای نور، پلاک 910، طبقه سوم، واحد 12
گزارش توجیهی طرح احداث پالایشگاه کوچک میعانات گازی با نرم افزار کامفار Comfar

گزارش توجیهی طرح احداث پالایشگاه کوچک میعانات گازی با نرم افزار کامفار Comfar

مطالعات بازار

معرفی محصولات

ال پی جی

گاز مایع یا ال پی جی (Liquefied Petroleum Gas) از ترکیب دوگاز هیدروکربنی پروپان و بوتان تشکیل شده است که در حالت مایع نگه داشته می شود، گاز مایع فاقد رنگ، بو و مزه می باشد زیان آور نیست مگر در صورت استشمام زیاد که باعث بیهوشی می شود. گاز مایع عمدتا برای کاربردهای گرمایشی،سوخت وسایل نقلیه و در ساخت افشانه ها بعنوان گاز خنک کننده در وسایل سرمازا مانند یخچال و فریزر استفاده می شود، LPG در واقع محصول فرعی تصفیه گاز طبیعی و پالایش نفت خام است.ارزش حرارتی ال پی جی بیشتر از بنزین و نفت کوره می باشد در مقایسه با وزن مساوی انرژی بالاتری تولید می کند اما در حجم مساوی ارزش حرارتی کمتری دارد.LPG از مخلوت نمودن دو گاز بوتان و پروپان بدست می آید که نسبت این دو گاز آنالیز LPG را مشخص می نماید که در آنالیز پروپان را با C3 و بوتان را با C4 مشخص می نمایند.

نفتا

نفتا کاربردهای متنوعی دارد. صنایع شیمیایی و پتروشیمی خریدار اصلی نفتا هستند که از آن به عنوان خوراک تولید فراورده های مختلف پتروشیمی از جمله حلال ها و رقیق کننده ها، مواد اولیه ی انواع پلاستیک، الیاف مصنوعی و الکل های صنعتی استفاده میکنند. برای مثال بخش عمده تینرهای رنگرزی از نفتا تشکیل میشود و بیشتر ترکیب های پلاستیکی اتیلنی با نفتا ساخته میشوند. همچنین با استفاده از فرآیندهای کاتالیستی میتوان نفتا را به بنزین های اکتان بالا و سوختهای نفتی دیگر نیز تبدیل کرد.  نفتا حلالی بسیار نیرومند با کاربردهای متنوع است به همین جهت برای تولید مواد شوینده و تصفیه مواد هیدروکربنی دیگر نیز استفاده میشود.  همچنین از آن برای تولید جلا دهنده ها و لاک ها و به عنوان سوخت گرمایشی و پخت و پز  )مشابه گاز مایع و نفت سفید( نیز استفاده میشود.

با توجه با موارد مصرف عنوان شده، امکان بازاریابی و فروش نفتا در داخل کشور )پالایشگاه های تولید بنزین، واحدهای پتروشیمی تولید آروماتیکها و حلال، صنایع رنگرزی و ….( و صادرات به کشورهای همسایه از جمله افغانستان، پاکستان، ترکیه ، هند و کشورهای استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی، وجود دارد.

نفت سفید

نفت سفید، نفت چراغ یا کروزن (Kerosene) که در زبان گفتاری نفت نامیده میشود، یکی از ترکیبات نفتی و مواد سوختی است. نفت سفید در گذشته کاربرد گستردهای به عنوان سوخت وسایل گرمایشی و پختوپز داشت که امروزه در بسیاری از نقاط با گاز شهری و گاز مایع جایگزین شده است.

 • از کروزن جهت روشنایی؛ تولید گرما و به عنوان سوخت در چراغ های خوراک پزی قدیمی و بخاری های نفتی استفاده میشود.
 • حلال حشره کش ها ست سابقاً از نفت سفید کرمانشاه به عنوان حلال استفاده می شد.
 • به عنوان سوخت اکثرا تراکتورها و ماشین آلات کشاورزی مورد استفاده قرار میگیرد مهمتر از همه ی اینها به عنوان سوخت هواپیماهای جت مورد استفاده قرار میگیرد.
 • به عنوان خوراک واحدهای تولید پودرهای شوینده استفاده میشود.

سوخت دیزل/گازوئیل

در طی عملیات تقطیر نفت خام، پس از نفت سفید برش نفت گاز بدست میآید. این برش مخلوطی از هیدروکربن های مختلفی است که در مولکولشان بین 14 تا ۲۰ اتم کربن وجود دارد. نفت گاز و یا همان گازوئیل مصارف گوناگونی دارد که مهمترین آنها به عنوان سوخت موتورهای دیزلی و تاسیسات حرارتی  )از جمله نیروگاهها و واحدهای صنعتی(  است. ویژگیهای نفت گاز بستگی به نفت خام اولیه دارد. مهمترین ویژگیها عبارتند از: چگالی، منحنی تقطیر، گرانروی و رفتار در دمای پایین و نهایتا عدد ستان.

با توجه با موارد مصرف عنوان شده، امکان بازاریابی و فروش محصولات در داخل کشور )پالایشگاه های تولید بنزین، واحدهای پتروشیمی تولید آروماتیک ها و حلال، صنایع رنگرزی، نیروگاه ها، مراکز و شهرک های صنعتی و ….( و صادرات به کشورهای همسایه از جمله افغانستان، پاکستان، ترکیه ، هند و کشورهای استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی، وجود دارد.

مطالعات فنی

فرآیندها و واحدهای اصلی پالایشگاه

همانطور که در بخشهای قبلی عنوان گردید، فرآیند اصلی پالایشگاه، دریافت خوراک میعانات گازی و تولید محصولات مشتقات نفتی میباشد. با توجه به نوع خوراک مصرفی، تولیدات پالایشگاه شامل LPG (گاز مایع)، نفتای سبک (Light Naphtha) ، نفتای سنگین (Heavy Naphtha) ، نفت سفید (Kerosene) و گازوئیل (Gas Oil) میباشد. بنزین نیز از محصولات اصلی و با ارزش پالایشگاه میعانات گازی میباشد که با استفاده از تزریق مواد افزودنی به نفتا و یا به وسیله فرآیند Reforming تولید میگردد.

 • واحد مخازن ذخیره که جهت ذخیره ی خوراک و محصولات استفاده میشود.
 • واحد نمک زدایی و سولفور زدایی از خوراک )با توجه به خوراک میعانات گازی، به طور معمول نیاز به واحد نمکزدایی نیست و واحد سولفورزدایی نیز جهت تولید محصولات با کیفیت و طبعا ارزش مالی بالاتر ، استفاده میگردد(
 • واحد تقطیر که با توجه به ظرفیت، به صورت پیوسته و ناپیوسته قابل انجام است که هرکدام از این فرآیندها، مزایا و معایب مخصوص به خود و حجم سرمایه گذاری متفاوتی را دارا میباشد که در مرحله طراحی، نهایی خواهد شد.
 • واحد سولفورزدایی از محصولات. در بعضی از طرح ها تقدم و تاخر واحد سولفورزدایی متفاوت بوده و از بخش خوراک به محصولات و یا در هردو مرحله انجام میگیرد که نیاز و یا عدم نیاز به این واحد تحت تاثیر نیاز بازار میباشد.
 • واحد فرآیندهای جانبی (Utility) که شامل پست دریافت و شبکه ی انتقال برق و قدرت، شبکه سوخت رسانی داخلی، شبکه ی روغن داغ و یا بخار، شبکه ی آب خنک کن و شبکه آب آتش نشانی میباشد.
 • ساختمانهای اداری و صنعتی

اطلاعات مالی طرح

نتایج مالی طرح از دیدگاه کل سرمایه گذاری

This Post Has 4 Comments
 1. من متوجه قیمت های نوشته شده نشدم. شما با 55 میلیون تومان میتونید پالایشگاه نفت و گاز بزنید؟
  لطفا هزینه ها رو اصلاح کنید

  1. سلام بسیار ممنون از بذل توجهتون
   در واقع هزینه احداث 558618 میلیون ریال درج شده که حدود 55 میلیارد تومان خواهد شد. البته باتوجه به شرایط ارزی فعلی قاعدتا این رقم سرمایه گذاری حداقل دو برابر می شود.
   بااحترام
   صفری

 2. سلام بنده طرح توجیهی تولید بنزین از میعانات گازی را میخواستم خواهشمندم قیمت را ارسال فرمایید

  1. سلام
   گزارش توجیهی مورد نظر شما می بایستی براساس مفروضات سرمایه گذاری خودتون تحت تغییر و تحول قرار بگیره و سفارشی سازه بشه. همچنین گزارش باتوجه به اینکه به کدام بانک قرار هست که ارائه بشه متفاوت هستش. ظرفیت و سایر اقلام هزینه های سرمایه گذاری هم تأثیر گذار هستند. لطفا با شماره همراه بنده تماس داشته باشید تا بیشتر باهم صحبت کنیم.باتشکر
   صفری 09125856401

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top